ارگونومی چیست؟

واژه ارگونومی یک لغت یونانی است که به معنای کار و قاعده و قانون می باشد در واقع رابطه انسان با کار را بررسی می کند. در تعریفی می توان گفت که هدف ارگونومی افزایش و بهبود ایمنی بهداشت، سلامتی، راحتی وکارایی انسان است.

اهداف ارگونومی:

  1. راحتی و رضایت
  2.  بهره وری
  3. سلامت

محیط کار عاملی مهم است که در کارایی کارکنان تأثیر مستقیم دارد. با توجه به اینکه اکثریت محیط های کاری اصول اولیه ارگونومی را رعایت نمی نمایند، این عدم توجه به اصول اولیه مسبب ایجاد ریسک فاکتور های ارگونومی و سبب بروز مشکلاتی برای کارکنان می گردد و همچنین سلامتی کارکنان را نیز به خطر می اندازد.

ارگونومی در صندلی و میز اداری:

نوع صندلی و میز مورد استفاده و طراحی آن نقش بسیار مهم در جلوگیری از خستگی و بروز ناراحتی های اسکلتی عضلانی دارد یک صندلی خوب زمانی می تواند نقش خود را خوب ایفا کند که بتواند حالت انحنای قوس کمر را در هنگام نشستن حفظ بنماید و همچنین در محیط کار فرد بتواند دسترسی به صندلی متناسب با نوع کار داشته باشد. برای مثال اگر نوع کار نیازمند استفاده از حالت ایستاده و نشسته توأم با هم باشد، باید ارتفاع صندلی طوری باشد که فرد بتواند در هر شرایطی از آن استفاده نماید.

 

آرگونومی

 

عوامل تأثیر گذار بر ایجاد مشکلات اسکلتی و عضلانی:

رفتار های فردی در نحوه نشستن فرد می تواند یکی از علت هایی باشد که باعث ایجاد کمر درد شود به خصوص در بین افرادی که مبتلا به کمردرد های مزمن می باشند استفاده از این وضعیت نا مناسب بدن سبب تشدید درد می گردد و این مسئله نشان دهنده این است که نحوه نشستن افراد حائز اهمیت می باشد.

عدم استفاده از پشتی مناسب:

اکثر دردها و فرسایش های داخلی مهره ای و فشار بر روی دیسک در زمانی پیش می آید که فرد نشسته باشد و از پشتی استفاده ننماید، مهره ها پهن می شوند. برای جلوگیری از این امر پیشنهاد گردیده از پشتی هایی استفاده گردد که دارای زاویه 105-95 نسبت به سطح افق باشد و حالت قوس کمر حفظ شود. تمامی همراهان مبلمان اداری و خانگی باما بر این باورند که تمامی اصول در قدم به قدم محصولات باما رعایت شده است.

ارگونومی در میزهای اداری:

عمق میز و فضای داخل میز اهمیت زیادی در راحت بودن پا برای انجام یکسری حرکات دارد، بایستی پا به اندازه کافی فضای آزاد در زیر میز داشته باشد.چنانچه ارتفاع میز بالاتر از ارتفاع آرنج باشد باعث بالا بردن شانه و دست می شود و این امرسبب خستگی و درد در ناحیه شانه می گردد. برای انجام هر کاری با توجه به نوع فعالیت و مشخصات آنتروپومتری شاغلین، می بایست میز مناسب قابل تنظیم طراحی گردد و اگر این میسر نگردد می توان از صندلی قابل تنظیم ارگونومیک استفاده کرد.

ميزهاي اداری شامل ميز مديريت ، ميز کارمندي ، ميز کارشناسي ، ميز کانتر ، ميز کنفرانس ، ميز کارگروهي و ... مي باشد.

اکثر میز های کارمندی دارای سه عدد کشو، یک عدد کمد درب دار و طبقه بندی زیر میز جهت گذاشتن لوازم با کاربرد کمتر می باشد. ضخامت صفحه 32mm می باشد. میز کارشناسی اتصالاتش از نوع الیت بوده مونتاژ و حمل نقل را با سهولت همراه می کند. میزکارشناسی 487 باما بسیار زیبا و با طراحی خاص نظر اکثر کاربران را به خود جلب کرده و باعث آرامش بخشیدن به محیط کار آنها شده است .

 

برای تهیه انواع میز ادارای در طرح و ابعاد مختلف از طریق پیج اینستاگرامی باما، با مجموعه در ارتباط باشید.

 

شما هم می توانید دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاه شما برای ما مهم است.

امتیاز کاربران به : ارگونومی در محیط کار اداری

امتیاز
دیدگاه ها
۱۳۹۶/۷/۲۰

الیاس :

متن قشنگی بود و سپاس

۱۴۰۰/۶/۱

حسین :

بسیار عالی